A murit Ovidiu Băjenaru, șeful clinicii de Neurologie de la Spitalul Universitar de Urgență București. Medicul era infectat cu noul coronavirus

Ovidiu Băjenaru, şeful clinicii de Neurologie de la Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti, a murit infectat cu noul coronavirus. În bogata sa activitate, prof. dr. Ovidiu Băjenaru a publicat peste 400 lucrări științifice  și comunicate în reviste de la congrese și alte manifestări științifice de prestigiu din țară și internaționale. De asemenea, este autor sau coautor a 14 cărți medicale publicate în România.

Doliu în politică. A murit fostul președinte al Senatului, Oliviu Gherman

Fostul președinte al Senatului, Oliviu Gherman, în vârstă de 90 de ani, a murit. Informaţia a fost confirmată marţi, de Adrian Năstase, pe blogul personal. A fost unul dintre politicienii care au contribuit decisiv la succesul Consensului de la Snagov, care a pregătit România pentru aderarea la Uniunea Europeană.

A murit prima pacientă cu transplant de față, realizat în SUA

Connie Culp, prima pacientă din SUA care a beneficiat în 2008 de primul transplant aproape complet de faţă, a murit la 57 de ani, potrivit clinicii care a realizat această procedură complexă, au informat sâmbătă mass-media locale, citate de EFE.

Ultima Oră

Cele mai citite