Tot mai mulți părinți cer trecerea în online a cursurilor. Dr. Radu Țincu: Deschiderea școlilor trebuie să țină cont de incidența îmbolnăvirilor din unitatea respectivă. Nu are niciun fel de legătură cu numărul de paturi destinate pacienților

Speriaţi de explozia cazurilor de COVID, tot mai mulți părinți cer suspendarea cursurilor cu prezenţă fizică în școli și trecerea acestora în online. Sunt și medici care consideră că, pentru siguranţa elevilor, ar trebui schimbată regula potrivit căreia unitățile de învățământ se închid abia când în spitale se ocupă trei sferturi dintre paturile pentru bolnavii COVID.

Explozie a numărului de cazuri de Covid. Un singur județ din țară se mai află în scenariul verde, iar Clujul e pe primul loc la incidența cazurilor, 17 la mia de locuitori

Explozie de cazuri de Covid în România! Evoluția nu este însă neașteptată, în contextul în care varianta Omicron este atât de contagioasă, a subliniat ministrul Sănătății. Care susține că un număr mare de teste duce automant la un număr mare de cazuri depistate. În 24 de ore au fost confirmate peste 34 de mii de teste, dintr-un total de peste o sută de mii. Un singur județ din țară se mai află în scenariul verde, iar Clujul e pe primul loc la incidența cazurilor, aproape 17 la mia de locuitori. De ieri pînă azi, 94 de persoane au murit din cauza complicațiilor bolii. În secțiile de Terapie Intensivă din țară sunt internați aproape 700 de pacienți, 12 dintre aceștia fiind minori.

Alexandru Rafila: Sunt un susținător al menținerii școlilor deschise

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat că este un susținător al menținerii școlilor deschise. Medicul a adus ca argument faptul că închiderea pe termen lung a școlilor ar putea avea consecințe asupra sănătății psihice dar și fizice a copiilor, care s-ar putea să se facă simțite ani de zile.

Studiu: Impactul pandemiei asupra învăţământului este mai serios decât se anticipa. ”Pierderea cunoştinţelor pe care o suferă copiii este inacceptabilă din punct de vedere moral”

Banca Mondială, UNESCO şi UNICEF avertizează că generaţia tinerilor care urmează în prezent diverse forme de învăţământ riscă să piardă aproape 17.000 de miliarde de dolari din venituri din cauza închiderii şcolilor ca urmare a pandemiei, mai mult decât se estima iniţial, transmite marţi AFP.

Tabla virtuală inventată la Timișoara, folosită de profesorii din întreaga țară. A pornit de la ideea unui profesor de matematică

Una din aplicațiile care ajută cadrele didactice în predarea online este realizată de un IT-ist timișorean. Este o tablă virtuală permanent perfecționată și dezvoltată la cererea profesorilor. Poate fi accesată pe orice dispozitiv - telefon, tabletă sau calculator - și este utilă chiar și celor mai mici dintre școlari. Are linii tip 1 și tip 2 pentru scriere și chiar portative!

Ultima Oră

Cele mai citite