Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, întâlnire la Chișinău cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, cu șeful executivului și cu președintele Parlamentului

România va fi mereu alături de Republica Moldova și de cetățenii săi și va găsi soluții pentru ca Chișinăul să facă față problemelor cu care se confruntă în această perioadă de provocări geopolitice fără precedent. Este mesajul transmis la Chișinău de șeful diplomației de la București, Bogdan Aurescu. Pe lângă provocările ridicate de sistemul energetic și de necesitatea măsurilor de sprijin pentru Chișinău, a fost luată în discuție și cooperarea Republicii Moldova cu NATO, fiind subliniată deplina compatibilitate cu statutul de neutralitate al Republicii Moldova.

Întreruperi masive de energie electrică în Republica Moldova, după bombardamentele rusești din Ucraina. Maia Sandu: Rusia a lăsat Moldova pe întuneric. Ambasadorul Rusiei la Chișinău, chemat pentru explicații

Întreruperi masive de energie electrică au fost semnalate începând de miercuri după-amiază în Republica Moldova, după bombardamentele rusești din Ucraina. Ministrul Afacerilor Externe și al Integrării Europene de la Chișinău, Nicu Popescu, a anunțat că ambasadorul Federației Ruse a fost convocat pentru explicații. În jurul orei 21.30 alimentarea a început să fie restabilită.

Deconectarea în totalitate a unor orașe sau sate din cauza crizei energetice fără precedent - scenariul luat în calcul în Republica Moldova

Republica Moldova trece prin cea mai profundă criză energetică de la obţinerea independenţei, în 1991, declară vicepremierul Andrei Spînu, care avertizează într-un interviu pentru Agerpres că autorităţile iau în calcul cele mai negre scenarii, printre care şi deconectarea totală de la curent electric a unor localităţi, în anumite intervale orare.

Ultima Oră

Cele mai citite