An păgubos pentru fermieri. Culturile din câmp au avut cel mai mult de suferit

Este un an păgubos pentru fermieri. Iarna fără zăpadă, seceta prelungită și precipitatiile extreme din ultima perioadă, le-au adus numai pagube cultivatorilor de legume din Argeș. Cele mai afectate sunt culturile în câmp deschis, unde plantele nu au crescut corespunzător. Nu au avut prea mult noroc nici cu cele din solarii. Aşa că, toamna ar putea veni cu scumpiri.

Grindina și seceta au distrus culturile.

Ne-am plâns cu toții de seceta în primele luni din an și acum nu știm cum să ne mai salvăm culturile inundate sau lovite de grindină. Vița de vie și culturile de cartofi sunt afectate, dar sunt și zone în care ploile tot nu au acoperit deficitul de apă din sol. Vorbim de sute de mii de hectare de culturi compromise, chiar pierdute, în cazul celor de grâu și de mazăre.

Ultima Oră

Cele mai citite