Ilegal în România de trei ani. Tânăr migrant din Bangladesh: Este foarte greu și foarte stresant

X. nu și-a mai văzut familia de trei ani. De tot atâta timp, trăiește ilegal în România, după ce unul dintre patronii la care a fost angajat nu i-a înregistrat contractul de muncă. Până și-a dat seama care e situația, era deja ilegal. Acasă, îl așteaptă o datorie de 6.000 euro pe care trebuie să o stingă. Banii a trebuit să-i împrumute pentru a achita viza de lucrător permanent, ca să vină la muncă în România. Povestea lui X. este povestea celor peste o mie de migranți ilegali care au aplicat deja pentru programul de regularizare, prin care migranții ilegali aflați în România pot primi din nou o viză de muncă, dacă nu au o decizie de returnare pe numele lor.

Chinul migranților ilegali pentru a obține o nouă viză de muncă în România: Sunt extrem de speriați

Din 27 aprilie, timp de două luni, până în 29 iunie, migranții ilegali din România pot aplica pentru o nouă viză de muncă în țară, după intrarea în vigoare a unei ordonanțe discutate încă de anul trecut. Totuși, programul de regularizare nu a fost deloc lipsit de probleme, iar ordonanța este departe de a rezolva vulnerabilitățile lucrătorilor migranți din România.

Dosarul azilelor groazei arată că sistemul de asistență socială este supraaglomerat. Sute de persoane au fost relocate din centrele controlate

Valul de controale și sutele de relocări din centrele închise sau cu activitate suspendată pun presiune pe sistemul de protecție socială. Sindicaliștii din administrație avertizează că masurile duc la supraglomerare, iar personalul, hrana și medicamentele pentru cei bolnavi sunt insuficiente. Și activiștii pentru drepturile omului cer autorităților soluții reale și rapide pentru cele mai vulnerabile persoane din societate.

Apel pentru donații: Centrul de Resurse Juridice strânge telefoane şi tablete pentru persoanele cu dizabilităţi din centrele rezidențiale

În vreme de pandemie societatea civilă şi organizaţiile neguvernamentale îşi dau mâna pentru a-i ajută pe cei în nevoi. Centrul de Resurse Juridice strânge telefoane şi tablete pentru persoanele cu dizabilităţi. În România sunt aproximativ 50.000 de copii şi adulți care ar avea nevoie de astfel de instrumente.

Ultima Oră

Cele mai citite