criză imunoglobulină
Criza imunoglobulinei este rezolvată parţial. Zece mii de flacoane vor fi livrate de austrieci în cel mult două săptămâni spitalelor din ţara noastră, anunţă ministrul Sănătăţii. Alte doze ar putea să fie aduse de Unifarm din Statele Unite ale Americii. De unde vor proveni banii necesari achiziționării tratamentului ne spune Luiza Gireadă, de la Palatul Victoria.
Ministrul Sănătății: Criza imunoglobulinei s-a rezolvat parțial - pentru două, maximum trei luni
Criza imunoglobulinei a fost rezolvată parţial, a anunţat ministrul Sănătăţii. Zece mii de flacoane vor fi livrate de austrieci în cel mult două săptămâni spitalelor din ţara noastră. Iar alte doze ar putea să fie aduse de Unifarm din Statele Unite ale Americii. Suntem disperaţi, se face politică pe viaţa copiilor noştri, spun părinţii micuţilor diagnosticaţi cu imunodeficienţă primară.
Bolnavii care au nevoie de imunoglobulină pot solicita formularul E 112 pentru a se trata în străinătate
Criza imunoglobulinei, care condamnă la suferință sute de bolnavi, a forțat mai mulți români să se mute în alte țări, în căutarea salvării. Iar alți pacienți se gândesc să dea în judecată statul român la CEDO. În tot acest timp, la București, autoritățile fac eforturi disperate să facă rost de tratament. S-au întâlnit cu producătorii ca să-i convingă să se întoarcă pe piață. E drum lung, însă, așa că dozele necesare ar putea veni din Statele Unite, una dintre țările care au răspuns apelului lansat de ministerul Sănătății.
"Ne mor copiii". Nicio doză de imunoglobulină în România. Sorina Pintea: După declanșarea Mecanismului, avem deja un răspuns din Austria
Sute de pacienţi diagnosticaţi cu imunodeficienţă primară sunt în pericol. Asta pentru că producătorii au anunţat că luna aceasta nu mai livrează către ţara noastră nicio doză de imunoglobulină. Acesta este motivul pentru care ministrul Sănătăţii a decis să declanşeze Mecanismul european de protecţie civilă. Sorina Pintea a dat mai multe explicații astăzi, într-o declarație publică.
România cere ajutor internațional în criza imunoglobulinei. A fost declanșat Mecanismul european de protecție civilă
România cere ajutor internațional pentru a rezolva criza imunoglobulinei. Ministerul Sănătății a primit aviz de la premier ca să declanșeze mecanismul special de protecție civilă. Asta înseamnă că solicităm intervenția Uniunii Europene și NATO pentru a rezolva criza. Ministrul Sănătății spune că, de două săptămâni, a cerut fiole la țările partenere, fără rezultat, în condițiile în care lunar e nevoie de 5 mii de fiole. Discontinuitățile în aprovizionarea cu imunoglobulină au fost generate de retragerea de pe piață a producătorilor care asigurau peste 80% din necesar, a precizat Sorina Pintea.

