Franța își va reporni toate reactorele nucleare, în această iarnă, pentru face față crizei energetice. Chiar și așa nu este exclusă ideea raționalizării energiei. Deocamdată lucrurile arată bine, afirmă ministrul energiei, iar rezervele de gaze ale Franței au depășit pragul simbolic de 90%.
Preşedintele francez Emmanuel Macron i-a atenţionat miercuri pe francezi în legătură cu "marea schimbare" ce va veni odată cu toamna, prin "sfârşitul abundenţei", "al evidenţelor" şi "al lipsei de griji".