Plan de la ministere pentru economisirea energiei, recomandări de înlocuire a electrocasnicelor pentru populație. Reducerea risipei, în centrul preocupărilor guvernului

Premierul le cere instituțiilor publice să ia măsuri de reducere a risipei de energie electrică. Nicolae Ciucă vrea ca statul să fie un exemplu de economisire a resurselor. Și populația este sfătuită să înceapă să utilizeze chibzuit energia din propria casa. Schimbarea becurilor și a electrocasnicelor sunt printre recomandările autorităților.

Schimbarea electrocasnicelor și a centralelor-recomandare pentru populație. V. Popescu: Eu personal am schimbat centrala și fac economie cu aproape 30% la gaz. Clip pentru învățarea oamenilor despre eficiența energetică

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, recomandă populației să își schimbe aparatele electrocasnice cu unele care consumă mai puțin, dar și centralele pentru a reduce consumul de curent și gaz. Ministrul consideră că populația ar trebui ajutată să poată face aceste noi achiziții. Guvernul analizează mai multe variante de sprijin pentru consumatorii casnici.

Ultima Oră

Cele mai citite