Criză de medici în centrele de permanență. Două unități au fost închise la Râșnov și Feldioara. DSP Brașov caută soluții

Este criză de medici la centrele de permanență, atat de utile, în special în mediul rural unde asigură accesul rapid în afara orelor de program al medicilor de familie, dar și pentru că pot prelua urgențele minore și astfel degrevează spitalele. Potrivit legii acestea pot funcționa doar cu medici de familie, în timp ce reprezentanții Asociației și Uniunii medicilor de familie spun că în centre ar putea lucra și rezidenți.
Medicină

Colegiul Medicilor: În sănătate, sunt „două Românii”, cu o discrepanță semnificativă a accesului la servicii medicale

Colegiul Medicilor din România (CMR) atrage atenția asupra agravării problemelor din sistemul medical: subfinanțarea sistemului de sănătate, personal insuficient, fapt ce conduce la supranormare, burnout și creșterea riscului de malpraxis, toate acestea afectând direct calitatea actului medical și, implicit, punând în pericol sănătatea populației generale.

Criză de medici și de asistente în spitale, angajări blocate. Unele instituții renunță la liniile de gardă

Tot mai multe spitale din țară lucrează cu deficit de personal. În unele zone, nici măcar gărzile nu mai pot fi acoperite. La Spitalul de Pediatrie Victor Gomoiu din București, şefii de secție au cerut conducerii să închidă camera de gardă. O soluție ar putea fi deblocarea angajărilor la stat, însă până atunci Guvernul cere o situație clară a nevoilor din fiecare spital.

Ultima Oră

Cele mai citite