A luat mită de 55 de ori în 22 de zile. Medicii acuzați de corupție, de la Marius Nasta, considerau banii primiți ca fiind gesturi de recunoștință

Medicii acuzați de corupție de la Institutul Marius Nasta din Bucureşti primeau mită aproape în fiecare zi, dar considerau banii că fiind doar gesturi de recunoștință, pentru că nu condiționau actul medical. asta se arată în motivarea Tribunalului Bucureşti la decizia de arestare a medicilor Cornel Petreanu și Cristian Paleru.

Doi medici de la "Marius Nasta" arestați, 6 sub control judiciar. Cercetările, demarate după reclamații din 2021 și de anul acesta. Echipa institutului se delimitează de faptele cadrelor medicale

Acuzaţi că au luat mită de la pacienţi, mai mulţi medici chirurgi, anestezişti, pneumologi şi rezidenţi de la Institutul "Marius Nasta" din Capitală sunt cercetaţi de procurori. Doi medici au fost arestați preventiv, iar 6 sunt plasaţi sub control judiciar. Acasă la unul dintre ei, la percheziţii, poliţiştii au găsit 50 de mii de euro care nu pot fi justificați, susţin surse apropiate anchetei. În dosar sunt vizaţi şi 22 de pacienţi. Conducerea spitalului a anunţat că se delimitează de comportamentul medicilor acuzaţi.

Ultima Oră

Cele mai citite