Ordonanța Militară Nr. 6: Municipiul Suceava și 8 comune din zona limitrofă intră în carantină! Din cele peste 2.000 de cazuri de coronavirus din România, aproape 600 sunt din focarul de la Suceava

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat într-o conferință desfășurată luni seară târziu că municipiul Suceava intră în carantină. Măsura este impusă și pentru 8 comune din jur. De asemenea, se instituie o zonă de protecție în jurul localităților carantinate. Decizia a fost anunțată după ce luni seară au fost raportate 13 noi decese din cauza coronavirusului în focarul izbucnit la Spitalul Județean Suceava. Potrivit secretarului de stat Raed Arafat, din totalul de 2.109 cazuri de infectare cu coronavirus din România, 593 sunt în Suceava.

Românii, inventivi ca să scape de amenzi. O femeie își plimba mama bolnavă pentru a fotografia flori, un cetățean mergea până la un chioșc de lângă bloc dar făcea un ocol prin centrul orașului

Mulți români au încercat să evite noile reguli impuse prin ordonanţele militare. Cei care nu au avut completate declarații pe proprie răspundere au pregătit o paletă largă de scuze: de la plimbarea câinelului cu mașina, până la apartenenţa la organizaţii secrete. Au primit amenzi, care de mâine cresc semnificativ.

EXCLUSIV Secretarul General Adjunct al NATO, Mircea Geoană, pentru TVR: Vom avea nevoie să asigurăm pe cale aeriană transporturi de natură economică, care să nu întrerupă lanţuri vitale de aprovizionare

Secretarul General Adjunct al NATO, Mircea Geoană, a susţinut într-o intervenţie la TVR1 că există o creştere a dezinformării din partea statelor care nu împărtăşesc sistemul democratic din Uniunea Europeană şi din rândul aliaţilor NATO. Scopul ştirilor false este acela de a crea neîncredere în instituţiile fundamentale ale blocului comunitar şi ale Alianţei Nord Atlantice.

Până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.952 de persoane infectate cu coronavirus, dintre care 192 în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 30 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.952 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cele 1.952 de persoane confirmate pozitiv, 180 au fost declarate vindecate și externate (55 la Timișoara, 85 la București, 19 la Iași, 7 la Craiova, 11 la Constanța și 3 la Cluj).

Ultima Oră

Cele mai citite