Aurul a început săptămâna cu un nou maxim istoric, pe măsură ce investitorii se îndreaptă spre activele sigure în contextul îngrijorărilor că noile tarife vamale anunţate de preşedintele SUA, Donald Trump, vor intensifica un război comercial global, transmite Bloomberg.
Cotaţia aurului a atins miercuri un nou record, în contextul în care tensiunile din Orientul Mijlociu şi incertitudinile comerciale au crescut atractivitatea metalului galben.