Mai multe sindicate au făcut apel la grevă pe 2 iunie la ministerul francez de externe, un eveniment extrem de rar în diplomaţia franceză, pentru a-şi exprima "disconfortul" în faţa unei "avalanşe de reforme" care afectează corpul diplomatic francez, transmite AFP.
Miercuri seara, Principesa Moștenitoare Margareta a participat la primul eveniment public, după ce starea de sănate a Regelui Mihai s-a agravat. A fost gazda sărbătorii anuale a Corpului Diplomatic.