Un angajat al Penitenciarului Târgu Mureş a fost confirmat pozitiv la testul efectuat pentru SARS-CoV-2, a informat Administraţia Penitenciarelor, citată de Agerpres.
Un al doilea angajat al Penitenciarului Gherla a fost confirmat pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. Acesta face parte din grupul de contacți atribuit primului caz confirmat.
Un al doilea angajat al Penitenciarului Giurgiu a primit, miercuri, confirmarea infectării cu noul coronavirus. El este contact al poliţistului de penitenciare testat pozitiv pentru SARS-CoV-2 în data de 17 aprilie.
O angajată a Penitenciarului de Maximă Siguranță Galați se află în izolare la domiciliu după ce a intrat în contact cu persoane infectate cu COVID-19. Deși salariata nu are simptome, în interiorul unității au fost luate măsuri speciale, pentru că femeia a intrat în contact cu deținute și colegi.