Coreea de Nord a testat o rachetă balistică. SUA vor sancţiuni drastice pentru Phenian în urma noii provocări

Coreea de Nord a efectuat un nou test balistic, sfidând apelurile internaţionale împotriva programului său de înarmare. Racheta a fost lansată din regiunea Kusong, unde au mai fost testate proiectile cu rază medie de acţiune. A zburat 30 de minute înainte să se prăbuşească în mare. Coreea de Sud şi Japonia au convocat imediat reuniuni ale consiliilor de securitate pentru evaluarea situaţiei.

Bombardiere strategice americane au survolat peninsula coreeană

În condiţiile tensiunilor din ce în ce mai mari dintre Washington şi Phenian, bombardiere strategice americane au survolat peninsula coreeană. Iar sistemul antirachetă instalat la mică distanţă de Seul este de astăzi complet operaţional. Asta, în ciuda repetatelor declaraţii furibunde ale autorităţilor comuniste. Pe de altă parte, preşedintele american lasă o lume întreagă cu gură căscată spunând că, în condiţiile potrivite, ar fi chiar onorat să se întâlnească cu omologul său nord-correean, Kim Jong Un.

Coreea de Nord a lansat o rachetă balistică. A fost un test nereușit. În peninsulă a ajuns grupul american de lovire

Provocare din partea Phenianului. A lansat în noaptea de vineri spre sâmbătă o nouă rachetă balistică la câteva ore de la o reuniune excepţională a Consiliului de Securitate. Testul a fost un eşec, au anunţat Statele Unite ale Americii şi Coreea de Sud. Preşedintele Donald Trump a fost imediat informat despre această lansare dintr-o regiune nord coreeană. 

Încordare maximă între Coreea de Nord și Coreea de Sud: exerciții militare de amploare, civilii se pregătesc de război

Nordul comunist face declaraţii din ce în ce mai agresive, iar americanii spun că situaţia nu mai poate fi tolerată. China îndeamnă la reţinere, iar în Japonia si în Coreea de Sud oamenii se pregătesc de război. Într-un gest neobişnuit, preşedintele Donald Trump a invitat la Casa Alba tot Senatul pentru o întâlnire cu uşile închise.

Ultima Oră

Cele mai citite