Coreea de Nord a lansat două rachete balistice spre Marea Japoniei. Acestea sunt ”măsuri de retorsiune juste împotriva manevrelor militare comune dintre Coreea de Sud şi SUA”, susține Phenianul

Coreea de Nord a lansat joi două rachete balistice spre Marea Japoniei, la două zile după lansarea unui proiectil similar deasupra Japoniei şi a calificat aceste teste drept măsuri corecte de retorsiune împotriva Washingtonului şi a Seulului şi a exerciţiilor lor militare în regiune, transmite AFP.

Coreea de Nord a lansat o rachetă balistică spre Japonia

Coreea de Nord a lansat o rachetă balistică neidentificată în apele din largul coastei sale de est. Acţiunea regimului de la Phenian intervine după ce un portavion american cu propulsie nucleară a ajuns în regiune pentru exerciţii militare.

Ultima Oră

Cele mai citite