Metode româneşti de educaţie. Părinții încă aplică corecții copiilor

Educaţie fără corecţii aplicate copiilor nu se poate. Aşa cred patru din zece români, care recunosc deschis că, în familiile lor, există astfel de obiceiuri. Un studiu recent al IRES arată însă că drepturile copiilor capătă din ce în ce mai multă recunoaştere şi la noi în ţară.

“Minuni în eprubetă”. Peste 1.000 de familii au sărbătorit 1 iunie alături de medici

Cuplurile din România care nu pot avea copii apelează tot mai des la clinicile de fertilizare in vitro. În ultimii ani şi statul s-a implicat pentru susţinea acestor cupluri, mai ales România se confruntă cu o natalitate în continuu declin. Unii dintre cei care au devenit părinţi cu ajutorul medicinei moderne s-au reunit, cu tot cu copiii, la o clinică din Bucureşti.

"Copii cu greutate" - o campanie a TVR. România ocupă locul doi în Europa la obezitate infantilă

România se confruntă cu un fenomen alarmant: obezitatea infantilă. Copiii noştri se îngraşă din ce în ce mai mult, de la vârste din ce in ce mai fragede. Specialiştii avertizează că trebuie să luăm urgent măsuri împotriva acestei maladii perfide care se răspândeşte cu repeziciune în toată lumea. Televiziunea Romana ia atitudine: începem campania "Copii cu greutate". Priveste şi apoi semnează şi tu petiţia pentru introducerea orelor de educaţie alimentară în şcoli!

De 1 iunie, La mulţi ani copiilor şi părinţilor lor! Evenimente în București

De ziua lor, copiii vor să se joace, să se distreze cel mai mult şi să primească tot felul de cadouri, iar cei mari au încă o ocazie de a redeveni, alături de ei, copii. 1 iunie este Ziua Internaţională a Copilului, dar şi Ziua Mondială a Părinţilor, şi un bun prilej de a ne aminti ce-şi doresc copiii, dacă sunt fericiţi şi dacă le sunt respectate drepturile şi bunăstarea şi totodată de a aduce un omagiu părinţilor din toată lumea.

"Copii cu greutate" - O campanie a Ştirilor TVR, din 1 iunie

Statisticile arată că România se confrunta cu un fenomen în creştere a obezităţii infantile, iar specialiştii avertizează că peste 11% din populaţia ţării este afectată de diabet. Una dintre principalele cauze: în România lipseşte educaţia nutritivă.

Ultima Oră

Cele mai citite