Unul din doi elevi este victima colegilor. Psihopedagogii și părinții cer măsuri urgente pentru combaterea violenței în școli
Unul din doi elevi care sună la Telefonul copilului reclamă abuzuri din partea colegilor de şcoală. Se simt umiliţi, excluşi, singuri, iar unora le e teamă să mai meargă la şcoală. Primesc prea puţin ajutor din partea celor care ar trebui să intervină primii, din partea profesorilor care sunt şi ei uneori agresivi. Abia acum sunt puse la punct, şi doar în unele şcoli şi licee, programe de consiliere a profesorilor pentru situaţii de conflict. Media este acum de un consilier la 800 de elevi.
31 March 2019, 19:45