15 copii și 2 adulți au ajuns la spital după ce li s-a făcut rău în tabără, la o pensiune din Săcele. Persoanele au avut simptome de toxiinfecție alimentară. Inspectorii Direcției de Sănătate Publică Brașov au închis pensiunea și au dat o amendă de 10.000 de lei. Proprietarii susțin că problemele de sănătate nu au apărut din cauza mâncării servite de ei, ci au fost provocate de alimentele cumpărate de clienți din afara unității.
11 copii de la un club de judo și antrenorul lor, cazați la un hotel din Poiana Brașov, au ajuns la spital cu toxiinfecție alimentară. Simptomele au apărut după micul dejun. Copiii au între 7 și 11 ani, iar medicii au decis să-i interneze pentru a le monitoriza starea de sănătate. Autoritățile au făcut verificări la hotel pentru că trebuie să afle ce le-a făcut rău micilor sportivi.
Doisprezece adolescenți de la Clubul Sportiv Şcolar Orşova au ajuns la spital cu toxiinfecţie alimentară. Sprotivii s-au simţit rău după balul bobocilor şi bănuiesc că problema ar fi fost salamul servict la aperitiv. Toți cei 12 au fost transferați la Drobeta-Turnu Severin la secția de boli infecțioase a spitalului județean.