copii opariti cu ciorba
Fetiță cu arsuri, adusă ieri de la Huși la Iași, după ce s-a opărit cu ciorba, are arsuri pe 40 la sută din suprafață corpului, nu pe 90 la sută, cum fusese estimat inițial. Dar starea ei este în continuare gravă, iar medicii ieșeni fac tot posibilul că să o salveze. Transferul la un spital din București a fost deocamdată amânat, pentru a reduce riscul infectării în timpul transportului. Celălalt copilaș este în stare mai bună. Are arsuri doar pe 6 la sută din corp și nu mai este la Terapie Intensivă.
Iași: Cursă contracronometru pentru salvarea a doi cu vârste de până în doi ani, care au suferit arsuri grave după ce s-au opărit cu ciorbă
Salvatorii din Moldova sunt într-o cursă contracronometru pentru salvarea a doi copii. Micuții, de nici 2 ani, s-au opărit, după ce au răsturnat oala cu ciorbă fierbinte. Disperați, părinții i-au dus chiar ei la cel mai apropiat spital. Însă, de aici au fost transferați.

