43 de copii din Capitală, dați dispăruți în 2019, sunt de negăsit

Peste 230 de minori au fost dați dispăruți în acest an, în București, iar 43 dintre aceștia încă nu au fost găsiți, precizează Poliția Capitalei, într-un răspuns pentru Mediafax. Poliția încă încearcă să identifice și 24 de copii dispăruți de anul trecut.

Anual, mii de copii fug din mediul ostil în care trăiesc

Copiii fug de acasă de frica părinţilor. Se tem de bătaie sau de alte abuzuri, iar dacă sunt găsiţi de poliţie, de cele mai multe ori fug din nou. Anul trecut, peste 4.000 de copii au fost daţi dispăruţi în România. Sunt minori care provin din familii sărace şi dezorganizate.

Frica de bătaie îi gonește de acasă. Anual, mii de copii evadează din mediul ostil în care trăiesc

Frica de bătaie și de alte abuzuri îi gonește de acasă. Sau din centrele de plasament unde i-au lăsat cei care le-au dat viață. Numai anul trecut, peste 4000 de copii au fost dați dispăruți în România. Dintre cei care sunt găsiți, majoritatea evadează din nou. E ca un fel de rutină, spun polițiștii. Vulnerabili nu sunt doar minorii din familii sărace sau dezorganizate. Ci și copiii ai căror părinți au plecat la muncă în alte țări.

Ultima Oră

Cele mai citite