25 mai, Ziua internaţională a copiilor dispăruţi. În fiecare an, aproximativ 200.000 de copii dispar în Europa „Încă un copil dispărut este cu unul mai mult”

La 25 mai este marcată, anual, Ziua internaţională a copiilor dispăruţi, cu scopul de a aduce în prim-plan tragedia copiilor răpiţi, de a-i informa pe părinţi în legătură cu măsurile pe care le pot lua pentru a-şi proteja copiii şi pentru a ne aduce aminte de copiii care nu au fost găsiţi niciodată. Potrivit datelor furnizate de Direcția de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului General de Poliție, în perioada 30 aprilie 2020 – 20 aprilie 2021, în țara noastră, au fost înregistrate 5.924 de sesizări privind minori care au dispărut de acasă, din care 5.821 de minori au fost găsiți,până la finalul lunii mai anul curent.

Un minor de 16 ani din Bacău, dat dispărut de familie. Este plecat din 2 ianuarie de acasă

Un minor în vârstă de 16 ani, din municipiul Bacău, este căutat de poliţişti după ce a fost dat dispărut de familie. Cetăţenii care pot furniza orice informaţii în legătură cu această persoană sunt rugaţi să contacteze Poliţia municipiului Bacău, la telefon 0234.202056 sau Dispeceratul IPJ Bacău, la telefon 0234.202000, ori să apeleze 112.

Copii dispăruți fără urmă. Lacune în legislația pentru situația minorilor dispăruți

De ani buni în Romania se desfășoară numeroase seminarii, conferințe, chiar și discuții la nivel parlamentar având același subiect - copiii dispăruți. Mai exact se discută mult despre nevoia de crearea unor instrumente mult mai eficiente pentru polițiștii care încearcă să îi găsească pe minorii dați dispăruți de părinți sau rude dar în realitate lucrurile nu se mișcă deloc.

Doi copii cu vârste între 14 și 15 ani ar fi dispărut în apele Siretului, la Brăniştea. Un pescar a dat alarma la 112

Au trecut 24 de ore de când doi băieţi de 14 şi 15 ani, din judeţul Galaţi, sunt căutaţi în apele râului Siret. Au intrat sâmbătă în apă, dar curenţii i-au tras la fund. Astăzi, în ajutorul pompierilor au venit scafandri din Bucureşti, în speranţa că vor reuşi să aducă la suprafaţă trupurile băieţilor. O altă tragedie a avut loc şi în judeţul Suceava.

Cei doi fraţi din satul Globurău au plecat de acasă după ce ar fi fost bătuţi de tatăl lor

Apar detalii tulburătoare în cazul celor doi frați din Caraș Severin dispăruți miercuri seară de acasă. Ei au fost găsiți în viață, însă tatăl este cercetat pentru că i-ar fi bătut. Și nu o dată, spun mai multe surse. De această dată, băiatul mai mare, sătul de tratamentul aplicat de părinte, a luat-o cu el și pe sora lui de trei ani. Cei doi sunt acum în grija unui asistent maternal și vor fi consiliați psihologic. Vă avertizăm că urmează informații cu puternic impact emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite