IGPF: Peste 176.800 de persoane - vineri prin punctele de frontieră din întreaga ţară

Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră informează că, în cursul zilei de vineri, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control, atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire, peste 176.800 de persoane, cetăţeni români şi străini, şi aproximativ 52.800 de mijloace de transport.

Poliția de frontieră anunță suplimentarea efectivului și a numărului arterelor de control, în minivacanța de 1 Decembrie

Peste 3.800 de poliţişti de frontieră vor desfăşura, zilnic, în perioada minivacanţei de 1 Decembrie, activităţi de supraveghere şi control la frontieră, fiind suplimentat personalul şi numărul arterelor de control acolo unde situaţia o impune, se arată într-un comunicat remis, sâmbătă, de Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră (IGPF).

O femeie a făcut infarct şi a murit la Vama Nădlac

Femeia în vârstă de 71 de ani era într-un microbuz care se întorcea din Marea Britanie. Şoferul mașinii a anunţat poliţia de frontieră că este nevoie de un medic pentru pasagera care se simțea rău. Până să ajungă un echipaj, femeia a murit.

Controalele în vămi au fost înăsprite din cauza coronavirusului. Românii care revin în țară din Italia intră automat în carantină

Toți românii care vor intră de acum înainte în țară și care vin din Italia vor intra în carantină. Măsură a fost luată începând de astăzi, când întreagă peninsula a fost introdusă sub alertă roșie de coronavirus. Doar cei sosiți până în momentul în care s-a luat această decizie și nu veneau din zona roșie au fost lăsați să-și continue drumul spre casă, unde au obligația sa se izoleze la domiciliu. Au fost și situații care au prins nepregătite autoritățile: un tânăr venit din Milano, care are nevoie de tratament medical specific și de fizioterapie cât va sta în centrul de carantină.

Ultima Oră

Cele mai citite