Primul scanner mobil cu raze X din vămile din România a fost inaugurat la Galați
Premieră naţională la Galaţi. În punctul de trecere a frontierei de la Giurgiuleşti va fi dat în folosinţă primul scanner mobil cu raze X din România. Încă 25 de astfel de scannere vor fi introduse și în alte puncte vamale.
Noul scanner mobil a fost montat imediat după punctul de întrare în țară din Vama Giurgiuleşti. Autoturismele vor trece prin dreptul aparatului în timp ce imaginile vor fi analizate în centrul de comandă. În acest fel pot fi depistate persoane, mărfuri ilicite sau arme ascunse în autovehicule.
Ambianța din interior când explică unde sunt armele și țigările pe ecran.
Autoturismele sunt alese aleatoriu, mașina urcă pe rampă, iar un lucrător va vedea din centrul de comandă tot interiorul.
Scanerul montat astăzi la Galați va fi folosit doar pentru autoturisme, iar anul viitor va fi adus și cel pentru tiruri.
Marcel Mutescu, președintele Autorității Vamale Române: Este un început este un proiect demarat în urmă cu doi ani, care este foarte complex. Sperăm că iodata cu acest proiectsa fie eficientizat controlul vama și reduși timpii de așteptare la frontieră.
În total, România va avea 26 de astfel de scanere.
Marcel Boloș, ministrul Finanțelor: Este pentru Autoritatea Vamală Română o zi istorică, pentru că după multe promisiuni astăzi începem operaționalizarea programului. Discutăm de 12 puncte de frontieră care vor fi dotate cu scanere fixe sau mobile. Anul acesta vom aplasa 10, iar în 2025 alte 8, or să fie operationalizate și alte 9 în 2026.
Cu aceste sisteme, ministerul de finanțe vrea să combată evaziunea fiscală și să crească astfel cu 30% veniturile la bugetul de stat. Banii pentru acest program, 100 de milioane de euro, au fost obținuți prin PNRR.

