Trupele ucrainene au reuşit luni cea mai puternică înaintare în sud de la începutul războiului cu Rusia, străpungând frontul şi avansând de-a lungul râului Nipru, înaintare care ameninţă liniile de aprovizionare ale trupelor ruse aflate în provincia Herson pe malul de est al Niprului, relatează Reuters.
Autorităţile de ocupaţie ruse din Herson, sudul Ucrainei, au anunţat că un grup armat a fost distrus în lupte sâmbătă seară, în centrul acestui oraş, care este ţinta unei contraofensive ucrainene, informează France Presse.
Forţele ruse îşi pregătesc posibile căi de retragere din regiunea Herson. Au scufundat în Nipru 9 vagoane pentru a improviza o trecere în zona hidrocentralei Kahovskaia, afirmă Statul Major al armatei ucrainene, într-un buletin informativ de sâmbătă seara, citat de Unian şi Ukrainska Pravda.
Echipa TVR a ajuns la Balaklia într-un moment în care oamenii încearcă să treacă peste coşmarul din ultimele luni. Echipamentele lăsate în urmă de forţele ruse sunt preluate şi reparate, iar voluntarii distribuie pachete umanitare şi chiar pregătesc mâncare la ceaun pentru localnici.
După ce au văzut atrocitățile de la Izium și au discutat cu supraviețuitorii de acolo, echipa TVR trimisă în Ucraina a ajuns sâmbătă în Balaklia, un alt orășel din regiunea Harkov eliberat de armata ucraineană. Și aici localnicii se plâng că au fost bătuți și torturați de ruși. Un fost militar a povestit că a fost torturat prin electrocutare.
Reuşita contraofensivei ucrainene este salutată de secretarul general al NATO, care spune însă că războiul e departe de a fi încheiat. Germania a anunţat că va livra noi arme, dar nu şi tancurile cerute insistent de ucraineni, din cauza cărora au criticat aspru Berlinul. Cancelarul Scholz a declarat că e dispus să revizuiască regulile privind exporturile de armament.
Contraofensiva ucraineană este o etapă extrem de importantă a războiului. Analiştii consideră că e şi o dovadă că eforturile conjugate ale Kievului şi comunităţii internaţionale încep să dea roade.
Militarii ucraineni din Harkov au capturat cantităţi impresionante de muniţie şi tancuri ruseşti abandonate de trupele Moscovei. Au fost luaţi şi foarte mulţi prizonieri. Armata ucraineană de eliberare a fost întâmpinată cu flori, iar unii localnici au început să plângă de bucurie. Canalele de pe Telegram ale ucrainenilor abundă de astfel de imagini.