Consilierii generali ai Capitalei au aprobat, în şedinţa de joi, trei proiecte de hotărâre care vizează reabilitarea pasajului Lujerului, a pasajului Bucur Obor şi a podului Băneasa.
Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB) şi-a dat acordul pentru proiectul privind modernizarea şi eficientizarea sistemului de iluminat în şapte zone din oraş, a anunţat Nicuşor Dan,
Procentele de vot sunt apropiate, luni dimineaţa, între Partidul Social Democrat şi Alianţa Dreapta Unită în CGMB, după numărarea voturilor din 1.021 de secţii de pe raza municipiului Bucureşti.
10 June 2024, 10:34 (actualizat 10 June 2024, 11:04)
Consilierii generali ai Capitalei vor dezbate în şedinţa de joi un proiect de hotărâre conform căruia denumirea Bulevardului Primăverii urmează să fie schimbată în Bulevardul Monica Lovinescu, iar strada Herăstrău va fi redenumită Virgil Ierunca. Proiectul este semnat de către consilierii PNL Cătălin Deaconescu şi Răzvan Socolovici și de cei ai USR Nicorel Nicorescu şi Sanda Hristudor.
Consilierii generali ai Capitalei au aprobat vineri proiectul privind contractarea unei finanţări rambursabile interne/externe, în valoare totală de până la 500.000.000 de lei.
Consiliul General al Municipiului Bucureşti (CGMB) a adoptat, în şedinţa de vineri, un proiect de hotărâre care îşi propune actualizarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) 2016-2030 pentru regiunea Bucureşti-Ilfov şi a portofoliului de proiecte prioritare ale acestei zone, precum şi a modelului de transport ce stă la baza PMUD.
Consilierii generali ai Capitalei au aprobat în şedinţa de joi, în unanimitate, un proiect de hotărâre care prevede consolidarea sistemului de management anticorupţie.
Consiliul General al Municipiului București a aprobat suspendarea cu 1 an a Planurilor Urbanistice Zonale pentru Sectoarele 2,3,4,5 și 6. Proiectele imobiliare pentru care s-a emis deja certificat de urbanism pe PUZ-urile suspendate vor merge mai departe. Consilierii PSD și PMP au votat împotriva suspendării. Inițial, proiectele de suspendare a PUZ-urilor sectoarelor 2-6 din București prevedeau o perioadă propusă de doi ani.