Consiliul European discută despre transportul de mărfuri, vaccinare și al treilea val al pandemiei. Pașaportul verde va fi subiectul Parlamentului European

Liderii europeni discută în regim de video-conferinţă despre gestionarea crizei covid în contextul apropierii celui de-al 3-lea val al pandemiei în majoritatea ţărilor europene. Unul dintre subiectele dominante este introducerea unui aşa numit "paşaport covid", care ar permite celor vaccinaţi să călătorească fără restricţii în blocul comunitar. Lucian Pîrvoiu urmărește lucrările Consiliului European.

Consiliul European se reunește astăzi și mâine în sistem videoconferință

Astăzi și mâine, membrii Consiliului European se reunesc online pentru a discuta despre situaţia actuală a pandemiei de coronavirus și despre pregătirea în fața ameninţărilor la adresa sănătăţii. De asemenea, vor fi abordate teme de securitate și apărare. Potrivit agendei oficiale, președintele Klaus Iohannis va participa de la ora 16.00 la reuniunea extraordinară.

25 de ani de la adoptarea oficială a denumirii "Euro" pentru moneda unică europeană

În 16 decembrie 1995, Consiliul European, întrunit la Madrid, a adoptat oficial denumirea "Euro" pentru moneda unică europeană. Denumirea noii monede a constituit un element important în pregătirea tranziţiei la moneda unică, determinând parţial acceptabilitatea Uniunii Economice şi Monetare de către public, potrivit http://publications.europa.eu.

Klaus Iohannis s-a salutat cu Ursula von der Leyen cu puțin timp înainte ca șefa CE să intre în autoizolare. "În cazul meu, nu există niciun pericol. Am păstrat distanța, am avut amândoi mască"

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a părăsit în pripă joi summitul Uniunii, la care România este reprezentată de președintele Klaus Iohannis. La doar o oră de la începutul întâlnirii, Der Leyen a anunțat că pleacă pentru că a fost în contact cu o persoana testată pozitiv la COVID-19. "Am păstrat distanța, am avut amândoi mască și doamna von der Leyen a fost testată negativ chiar în această dimineață", a precizat președintele Klaus Iohannis într-o declarație susținută joi seară. "Gândiți-vă cum ar fi fost dacă n-aș fi avut mască, sau dacă doamna Președinte nu ar fi avut mască, sau dacă n-am fi păstrat distanța!", a ținut să atragă atenția șeful statului.

Preşedintele Klaus Iohannis participă la reuniunea Consiliului European

Preşedintele Klaus Iohannis participă, joi şi vineri, la reuniunea Consiliului European, care va avea loc la Bruxelles. Pe agenda de discuţii a reuniunii se află subiecte referitoare la pandemia de COVID-19, viitoarele relaţii dintre Uniunea Europeană şi Marea Britanie, precum şi combaterea schimbărilor climatice. Totodată, liderii europeni vor aborda şi teme cu privire la relaţiile externe ale Uniunii Europene.

Ultima Oră

Cele mai citite