Miting organizat de CNS Meridian, în faţa Guvernului. Sindicaliştii vor majorarea la 3.200 de lei a salariului minim brut pentru toate categoriile socio-profesionale, începând cu 1 ianuarie 2023
Proteste de amploare, azi, în faţa Guvernului. Angajaţi din infrastructura feroviară, agricultură, minerit, poliţişti, personal din sănătate sau din domeniul transportului aeroportuar s-au adunat pentru a atrage atenţia asupra traiului tot mai scump şi au cerut soluţii guvernanţilor. Sindicaliştii vor majorarea la 3.200 de lei a salariului minim brut pentru toate categoriile socio-profesionale, începând cu 1 ianuarie 2023, instituirea prin lege a unui sistem de indexare automată raportat la inflaţie, a salariilor, pensiilor şi a altor prestaţii sociale pentru menţinerea puterii de cumpărare a cetăţenilor.
25 October 2022, 08:32