Miting organizat de CNS Meridian, în faţa Guvernului. Sindicaliştii vor majorarea la 3.200 de lei a salariului minim brut pentru toate categoriile socio-profesionale, începând cu 1 ianuarie 2023

Proteste de amploare, azi, în faţa Guvernului. Angajaţi din infrastructura feroviară, agricultură, minerit, poliţişti, personal din sănătate sau din domeniul transportului aeroportuar s-au adunat pentru a atrage atenţia asupra traiului tot mai scump şi au cerut soluţii guvernanţilor. Sindicaliştii vor majorarea la 3.200 de lei a salariului minim brut pentru toate categoriile socio-profesionale, începând cu 1 ianuarie 2023, instituirea prin lege a unui sistem de indexare automată raportat la inflaţie, a salariilor, pensiilor şi a altor prestaţii sociale pentru menţinerea puterii de cumpărare a cetăţenilor.

Proteste în fața Guvernului. Lider sindical: Premierul ne-a promis că va fi aplicată legea privind creşterea salariilor din sectorul feroviar. UPDATE Guvern: Până la sfârșitul săptămânii viitoare, noi reglementări "Sprijin pentru România"

Membrii structurilor Confederaţiei Sindicale Naţionale (CSN) Meridian din aproape toate ramurile economice au protestat miercuri în faţa Guvernului, solicitând respectarea statului de drept şi a legilor adoptate de Parlament, precum şi pentru rezolvarea unor revendicări sociale care au fost semnalate în mod repetat autorităţilor competente, dar fără rezultate concrete din partea acestora. La negocierile de la Palatul Victoria au participat premierul Nicolae Ciucă, ministrul Muncii și Securității Sociale Marius Budăi și șeful Cancelariei prim-ministrului, Mircea Abrudean.

Ultima Oră

Cele mai citite