În fiecare an, la Astrahan, locul unde fluviul Volga se varsă în Marea Caspică, are loc un festival al pescarilor care trebuie să prindă doar voblă, un soi de plătică din apele curgătoare ale Rusiei.
În Extremul Orient rus, la Vladivostok, s-a organizat cea mai populară competiţie a sezonului de iarnă: pescuitul la copcă. Participanţii nu au venit doar să câştige, cu toate că premiul cel mare a fost destul de generos. Mulţi au profitat de vremea frumoasă ca să admire marea îngheţată şi să stea cât mai mult în aer liber.