Jumătate din România duce lipsă de medici. Colegiul Medicilor propune angajări fără concurs

Jumătate din România duce lipsă de medici. Cel mai mult au de suferit locuitorii din oraşele mici şi de la sate, unde cadrele medicale sunt cu greu convinse să se angajeze. În încercarea de a rezolva această problemă, Colegiul Medicilor propune ca în judeţele cu deficit major, medicii să fie angajaţi fără concurs, doar pe baza unui interviu. Reacţiile nu au întârziat să apară.

Ultima Oră

Cele mai citite