Metallica a făcut spectacol pe Arena Națională. Peste 60.000 de fani au venit la concert

Seară de neuitat pentru zecile de mii de fani care au urmărit concertul trupei Metallica pe Arena Națională. Deși nu este prima reprezentație a formației în România, evenimentul a fost unul de proporții. Potrivit organizatorilor, peste 60.000 de spectatori au fost prezenți pe stadion, cea mai mare audiență pentru un artist internațional în România. Trupa americană a venit în acest turneu cu o producție spectaculoasă: o scenă circulară amplasată în mijlocul stadionului, ecrane uriașe și efecte speciale, parte din turneul mondial M72. Accesul publicului a fost permis de la ora 16.00, însă mulți fani erau deja acolo, entuziasmați și pregătiți să ocupe cele mai bune locuri lângă scenă. Unii au venit din alte țări, iar pentru alții a fost primul concert Metallica trăit pe viu. Pentru mulți dintre spectatori, întâlnirea cu trupa a avut o puternică încărcătură emoțională. Unii au povestit că au crescut cu muzica Metallica, alții că visau de ani întregi să cânte alături de idolii lor sau că au regretat că au ratat concertele precedente. A fost a cincea oară când Metallica a susținut un concert în România. Biletele pentru show s-au vândut încă de anul trecut, în timp record.

ANPC verifică dacă biletele la concertul Metallica s-au vândut legal

Scandal la vânzarea biletelor pentru concertul Metallica programat anul viitor. Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor verifică modul în care s-au vândut biletele online în varianta pre-sale, adică pentru un public restrâns, ulterior pentru toată lumea. La cozile virtuale au fost şi 140 de mii de persoane, care au aşteptat ore în şir să cumpere bilete, ca să-și vadă trupa favorită.

Ultima Oră

Cele mai citite