Tot mai mulți salariaţi ajung să fie concediaţi în România. Care sunt cele mai afectate sectoare
Numai în primele nouă luni din an, numărul celor care au rămas fără un loc de muncă a crescut cu peste 30% faţă de perioada similară din 2024. Cele mai multe disponibilizări sunt în sectorul industrial, în IT și în Transporturi. Angajtorii spun că s-a ajuns aici mai ales din cauza creșterilor de taxe, dar și a faptului că economia are o evoluție sub așteptări. Și în sectorul public se anunță disponibilizări.
7 November 2025, 19:24 (actualizat 7 November 2025, 19:26)