Românii plătesc tot mai des cu cardul, dar preferă cash-ul la curier
Plata digitală câștigă tot mai mult teren în România. Un sondaj realizat de una dintre cele mai mari firme de curierat, analizat de Economedia.ro, arată că trei din patru români folosesc cardul cel puțin de câteva ori pe săptămână, iar unul din trei efectuează plăți zilnic. Cu toate acestea, numerarul rămâne opțiunea principală atunci când vine vorba despre plata la livrare.
10 October 2025, 08:12 (actualizat 10 October 2025, 08:14)