Românii plătesc tot mai des cu cardul, dar preferă cash-ul la curier

Plata digitală câștigă tot mai mult teren în România. Un sondaj realizat de una dintre cele mai mari firme de curierat, analizat de Economedia.ro, arată că trei din patru români folosesc cardul cel puțin de câteva ori pe săptămână, iar unul din trei efectuează plăți zilnic. Cu toate acestea, numerarul rămâne opțiunea principală atunci când vine vorba despre plata la livrare.

Tot mai mulți români își fac cumpărăturile la distanță. Electronicele, articolele vestimentare și mâncarea sunt achiziționate cel mai des în mediul online

Cumpărăturile online sunt tot mai mult pe gustul românilor. 2 din 3 persoane care folosesc internetul au plasat cel puţin o comandă în ultimul an. Cel mai des românii îşi iau de pe net aparatură electronică, îmbrăcăminte şi încălţăminte, însă mâncarea, în special alimentele proaspete, câştigă teren.

Analiză: Doar 20% dintre retailerii online se aşteaptă la vânzări mai mari de Paşte în 2023

Doar 20% dintre retailerii online se aşteaptă, în acest an, la vânzări mai mari de Paşte în medie cu 17% faţă de aceeaşi perioadă din 2022, din cauza inflaţiei crescute şi a lipsei analizării performanţei produselor în campaniile de vânzare, potrivit unei analize realizate de o platformă de identificare a produselor profitabile din magazine online, conform Agerpres.

Şeful ANAF, Lucian Heiuş: Multe lucruri nu sunt în regulă la acest comerţ online. Nişte steguleţe roşii s-au aprins acolo

Preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF), Lucian Heiuş, a declarat joi că vin deja date de la firmele de curierat, care încep să depună declaraţia 395 - existând "nişte semne mari de întrebare, nişte steguleţe roşii care s-au aprins acolo, că sunt încă multe lucruri care nu sunt în regulă" la comerţul online, potrivit Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite