comemorare Fântâna Albă
Sute de oameni s-au adunat la Fântâna Albă, în zona în care locuitorii de pe Valea Siretului au vrut, în 1941, să scape de Uniunea Sovietică şi să treacă în România. Trupele sovietice au ordonat însă un masacru. Mărturiile supravieţuitorilor sunt copleşitoare.
Victimele de la Fântâna Albă au fost comemorate. La ceremonie au participat și supraviețuitori ai masacrului
La Fântâna Albă, lângă Cernăuţi, au fost comemorate victimele masacrului din 1941. Sute de bărbaţi, femei şi copii, din nordul Bucovinei, au fost ucişi în timp ce încercau să fugă din calea ruşilor şi să se refugieze în România. Detalii a oferit la Telejurnal, în direct, Vasile Munteanu, jurnalist TVR Moldova.

