Ocuparea centralei de la Cernobîl de către ruși, mai degrabă o mișcare de presiune psihologică, decât una strategică. Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică transmite că nu sunt înregistrate distrugeri în această locație

Centrala de la Cernobîl, simbol al unui eșec sovietic și locul celui mai mare accident nuclear din Europa, este acum ținta invaziei militare orchestrate de Rusia în Ucraina. Ocuparea și controlul militar asupra fostei centrale nucleare este considerată de specialiști mai degrabă o mișcare de presiune psihologică, decât una strategică. Riscurile repetării situației din '86 sunt infime.

Ultima Oră

Cele mai citite