Președintele francez Emmanuel Macron a recunoscut oficial atrocitățile pe care armata franceză le-a exercitat în timpul războiului din Algeria. Este o reparație care vine la mai bine de jumătate de secol de la întâmplările care au aruncat o pată pe felul în care militarii francezi au ucis un grup de civili pe străzile din Alger în 1962.