IGSU: 37 de localități din 17 județe au fost afectate de vremea rea în ultimele 24 de ore

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a centralizat luni dimineață situația din localitățile lovite puternic de furtuni. Potrivit bilanțului, 37 de așezări din 17 judeţe au fost afectate de vremea rea. Este vorba despre localități din Alba, Argeş, Braşov, Bistriţa-Năsăud, Bihor, Caraş-Severin, Călăraşi, Giurgiu, Hunedoara, Harghita, Ialomiţa, Ilfov, Mureş, Neamţ, Sibiu, Timiş şi Vâlcea.

A fost Cod roșu de vreme rea în Timiș. O fetiță, la un pas să fie strivită sub dărâmături. Mașini luate de viitură în Caraș-Severin. Vremea rea a făcut ravagii și în județul Cluj

Acoperișuri smulse de vânt, ziduri de case puse la pământ, copaci smulși din rădăcină și zeci de străzi inundate. Acesta este bilanțul furtunii care a lovit puternic partea de est a județului Timiș. Cinci familii din localitatea Racoviță au rămas pe drumuri după potopul de doar câteva minute. Probleme mari au fost şi în nord-estul județului Caraș-Severin. Peste 70 de gospodării din două localităţi au fost inundate. Mai multe maşini au fost luate de ape și porțiuni întregi de drum au fost avariate. Pompierii de la ISU Semenic au fost chemaţi să evacueze mai multe persoane.

Coduri galben și portocaliu de ploi și furtuni în toată țara

Meteorologii au emis un cod portocaliu de furtuni și ploi valabil de sâmbătă, ora 15.00 până duminică, ora 02.00, în peste jumătate din țară, dar și un cod galben pentru intervalul sâmbătă, ora 11.00 - marți ora 10.00, în cea mai mare parte a României.

Vreme ca de sfârșit de iarnă. Aria precipitațiilor se restrânge miercuri

În perioada următoare, se așteaptă o răcire semnificativă, lapoviță, ninsori și viscol. Directorul ANM, Florinela Georgescu, a declarat la TVR că astăzi și mâine vremea va fi ca de sfârșit de iarnă, urmând să se amelioreze miercuri  când aria precipitațiilor se va restrânge. Nu va fi însă o revenire bruscă la o vreme foarte frumoasă, așa cum am avut zilele trecute.

Ultima Oră

Cele mai citite