Meteorologii au emis trei coduri galbene. Ploi torențiale în nord-vest și centru, val de căldură în sudul și vestul țării. Temperaturi de până la 40 de grade, de joi până duminică

România fierbe la aproape 40 de grade în luna lui Cuptor. Valul de aer saharian a încins localităţile din vestul, sudul şi estul ţării. Încă de dimineaţă a fost foarte cald în mai multe oraşe. Iar umezeala a făcut canicula şi mai greu de suportat. Veştile de la meteorologi ne dau fiori. Mâine va fi şi mai cald, cu temperaturi de peste 40 de grade şi nopţi tropicale.

METEO. Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic în 6 județe.Cod galben în alte 24 de județe și în București. DETALII DE LA ANM

Codul portocaliu de căldură extremă va fi valabil și pe durata zilei de vineri, în șase județe din zona de vest și sud-vest a țării, în timp ce avertizarea Cod galben de caniculă a fost extinsă și pentru județe din sudul Moldovei și Muntenia, inclusiv municipiul București, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie. Cum va fi vremea în weekend ne spune, în materialul video, Florinela Georgescu, director ANM.

Ultima Oră

Cele mai citite