cocaina la marea neagra
Șefii IGP trebuie să afle toate detaliile despre această misiune ratată: o dubă plină de droguri, care a stat în parcarea unei societăți comerciale, a fost găsită de doi civili. Aceștia au anunțat poliția. Oamenii legii nu au acționat însă la timp.
Cum se pierde o tonă de cocaină. Polițiștii nu au intervenit la timp pentru a face o captură uriașă de droguri
Cum au reuşit poliţiştii şi procurorii să piardă o cantitate mare de droguri, deşi fuseseră anunţaţi că se află o dubă plină de stupefiante în judeţul Tulcea? Întrebarea s-a născut odată cu apariţia în spaţiul public a rechizitoriului întocmit de procurorii de la DIICOT Tulcea, în legătură cu trimiterea în judecată a celor doi cetăţeni sârbi suspectaţi în dosarul "Cocaină pe Marea Neagră". În acest caz, autorităţile au fost norocoase că marea le-a livrat cocaina pe plaja de la Sfântu Gheorghe. Voci din poliţie spun că ar fi fost vorba de o lipsă de organizare şi de comunicare.
Dosar Cocaina din Marea Neagră: Un paznic a descuiat vehiculul cu droguri cu o cheie uitată pe roată
Rechizitoriul procurorilor DIICOT din dosarul privind cocaina de la Constanța arată că cei doi cetățeni sârbi arestați au fost descoperiți după ce unul a uitat cheia autoutilitarei încărcate cu 30 de pachete de droguri pe roată, iar martorii au descuiat vehiculul și au alertat autoritățile, conform Mediafax.

