coaliţie guvernare
Executivul va adopta joi ordonanța de urgență care introduce noile măsuri de protecție în domeniul energiei, a anunțat premierul la începutul ședinței de guvern de miercuri.
Analiza privind stadiul elaborării proiectului ordonanței de urgență pentru energie, pe agenda ședinței de guvern de miercuri
Guvernul are pe ordinea de zi a şedinţei de miercuri analiza privind stadiul elaborării proiectului ordonanţei de urgenţă privind măsurile din domeniul energiei.
De la suprataxa pe energie la fond de solidaritate în energie. Ipoteze de lucru pentru protejarea populației și a economiei. PSD vrea decizie rapidă, PNL nu se grăbește
Subvenţionarea preţului energiei şi gazelor ar putea fi prelungită cu încă 4 luni, până la sfârşitul lunii august, anul viitor. Banii pentru acoperirea costurilor ar urma să vină din suprataxarea cu 100% a profiturilor din energie. Sumele strânse ar urma să asigure un aşa-zis "fond de solidaritate". Deocamdată, dincolo de declaraţii, niciun document oficial nu a ajuns încă pe masa executivului. Contrele dintre social-democraţi şi liberali continuă.
1 septembrie, termen limită pentru soluții în criza energetică. Deocamdată, niciun document concret. Suprataxarea întregului lanț pe energie - ipoteză de lucru. Problema: la ce minister se vor duce încasările
Mai sunt două zile până la 1 septembrie, data convenită de liderii coaliţiei de guvernare ca termen limită pentru găsirea unor soluţii în criza energetică. Deși ca variantă oficială a fost avansată suprataxarea profitului obținut de producători, traderi și furnizori finali, deocamdată nu există niciun document concret care să ajungă pe masa executivului în următoarele zile. Sunt însă în analiză mai multe variante.
Kelemen Hunor: Nu trebuie să vorbim despre o criză în coaliţie. Viktor Orban n-a vorbit deloc despre România
Preşedintele UDMR, vicepremierul Kelemen Hunor, a afirmat, vineri, pentru Agerpres, că nu este cazul să se discute despre o criză în coaliţia de guvernare, pentru că Uniunea şi-a îndeplinit până în prezent toate obligaţiile asumate alături de parteneri, adăugând că premierul Ungariei, Viktor Orban, nu a vorbit deloc la Tuşnad despre România şi despre autorităţile de la Bucureşti.
Taxele noi și renunțarea la cota unică, enunțate ca variante de lucru de Ministerul Finanțelor pentru modificarea Codului Fiscal, pun pe jar coaliția
Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a anunțat că pune în dezbatere modificări ale Codului Fiscal și a avansat câteva idei, printre care taxarea suplimentară pentru cei cu mai multe proprietăți, inclusiv cu mai multe mașini. Într-un interviu pentru TVR, președintele PNL, Florin Cîțu, a respins categoric ideea.
Varianta premierului prin rotație, aprobată de PNL, care vrea să dea primul șef de executiv. Întrebat dacă propunerea la negocierile cu PSD va fi chiar el, Cîțu a răspuns: În acest moment da, aceasta e decizia
"S-a votat decizia de a avea un sistem alternativ de premieri, cu primul premier din partea PNL", a subliniat Florin Cîțu la finalul ședinței de Birou Executiv. Potrivit lui, decizia partidului este de a merge la negocierile cu PSD cu propunerea Florin Cîțu premier.
Kelemen Hunor, la finalul negocierilor de marți: O coaliţie foarte complicată ca să fie funcţională. Indiferent cine e premierul dintre cei doi-trei, ceilalţi trebuie să fie în guvern. Trebuie să lase orgoliile la o parte
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat astăzi că în această săptămână nu există nicio posibilitate de a se contura un viitor guvern. "Din punctul meu de vedere, o coaliţie foarte complicată ca să fie funcţională, indiferent cine este premierul, trebuie să fie unul dintre preşedinţii de partid, altfel nu o să meargă. Indiferent cine e premierul dintre cei doi-trei, ceilalţi trebuie să fie în guvern. Trebuie să lase orgoliile la o parte. Dacă nu, atunci iar o să avem o problemă de funcţionalitate", a declarat Kelemen Hunor la finalul negocierilor de marți.
Ciolacu: PNL trebuie să decidă dacă premierul este prin rotație. Ponderile parlamentare contează cel mai mult. Cîțu: Noi vrem să dăm primul premier. Kelemen Hunor: Fiecare dorește să fie primul. E înghesuială mare
PSD, PNL și UDMR bat pasul pe loc în negocierile pentru desemnarea unui premier. Până acum s-au agreat doar principii: premierul să fie numit prin rotație, iar viitorii parteneri să prezinte o soluție comună la consultările de la Cotroceni. Numele este însă greu de stabilit pentru că, potrivit liderului UDMR, fiecare dorește să fie primul. În plus, PNL trebuie să valideze principiul rotației și eventual un nume de premier.

