Consiliul Național al Elevilor (CNE) solicită ca toate deciziile majore să fie luate prin consultarea sa, în calitate de reprezentant al beneficiarilor primari, dar și a părinților, a celor din mediul de afaceri, a autorităților publice locale și a societății civile. Ministerul Educației este de acord.