Aproape un milion de români, în șomaj tehnic de la începutul pandemiei. Horeca, cel mai afectat sector al economiei. Domeniul IT a înregistrat creșteri

Aproape un milion de români au rămas fără loc de muncă sau au fost trimişi în şomaj tehnic de la începutul pandemiei, spun datele venite de la oficiali. Nu sunt doar cifre, sunt oameni care au familii, iar veniturile lor au fost grav afectate. Aşa că rată şomajului ar putea atinge un nivel îngrijorător anul acesta. Corespondenții TVR au făcut o radiografie a situației din ultimele luni.

Admitere la UMF: Mii de tineri din toată țara vor să devină medici. Examenele, susținute în condiții speciale, de distanțare fizică

Mii de candidaţi au dat admiterea la Medicină. Examenul a fost organizat în premieră şi în spaţii din afară universităţilor, în săli polivalente, ca la Cluj sau într-un mare centru expoziţional, ca în Capitală. Au fost obligatorii măsurile de protecţie. La Cluj s-a înregistrat un număr record de concurenți.

Ultima Oră

Cele mai citite