clădiri istorice
Aşa cum primăvara pomii sunt daţi cu var, de ce să nu beneficieze de acelaşi tratament şi clădirile istorice? Câţiva angajaţi zeloşi au vrut să înfumuseţeze aspectul a două imobile monument istoric şi le-au văruit. Una dintre clădiri s-a ales cu un sfert de perete roz, iar alta cu noi coloane, de culoare gri. De neînchipuit, spun cei care apără patrimoniul Capitalei.
Proprietarii de clădiri istorice, amendaţi. La Constanţa s-au dat primele sancţiuni pentru neglijarea imobilelor
Premieră la malul mării. S-au dat primele amenzi pentru proprietarii care au lăsat în paragină clădirile istorice. Pe lista monumentelor care "plâng" după strălucirea de altădată sunt "Casa cu Lei" din Constanţa şi "Palatul Regal" din Mamaia.
- 1
- 2

