Ordin de evacuare pentru civilii din vestul orașului Khan Younis. Armata israeliană se regrupează la granița cu Libanul

Premierul Benjamin Netanyahu anunță că războiul din Gaza a intrat în ultima etapă. Un anunț care însă nu calmează spiritele în Israel unde familiile ostaticilor cer socoteală autorităților în legătură cu eliberarea necondiționată a unui grup de teroriști. Printre aceștia și directorul Spitalului al Shifa, acuzat că a colaborat cu Hamas. Asta în timp ce situația devine din ce în ce mai tensionată la granița cu Libanul pe fondul atacurilor Hezbollah.

Un fost șef al Mossad spune că războiul din Gaza nu se termină până Hamas nu e distrusă: Am fost naivi la 7 octombrie

Războiul din Gaza nu se va termina până nu vom recupera absolut toţi ostaticii şi ne vom asigura că gruparea Hamas va fi distrusă. Declaraţia a fost făcută de Ram Ben Barak, un parlamentar israelian, fost numărul doi în Mossad. Într-un interviu acordat lui Adelin Petrișor, el a vorbit despre Gaza, despre un nou posibil front în nord, cu Hezbollah, despre situaţia grea a palestinienilor din zona de război, dar şi despre greşelile făcute de comunitatea israeliană de informaţii înainte de 7 octombrie.

Ultima Oră

Cele mai citite