Tot mai puține bănci sunt dispuse să împrumute România. Guvernul scoate miliarde de euro din rezerva Trezoreriei

Statul apelează la banii din trezorerie pentru a putea plăti o parte din cheltuieli. Ministrul Finanțelor spune că deja a scos o treime din fondul de rezervă al Trezoreriei. Este o consecință a faptului că tot mai puține bănci sunt dispuse să împrumute România, în contextul incertitudinii de pe scena politică.

Creşterea veniturilor, afectată de inflaţie. Cei mai mulți bani se duc pe alimente, taxe și facturi

Veniturile românilor au crescut în medie cu aproape 20 la sută în al doilea trimestru al anului, față de aceeași perioadă din 2023. Vestea proastă este că și cheltuielile au crescut. Cei mai mulți bani se duc pe alimente, taxe și facturi, iar educația este ultima pe listă, arată datele Institutului Național de Statistică.

Ultima Oră

Cele mai citite