centrala gaze
Centralele individuale pe gaze ar putea fi interzise, nu doar în România, ci în toată Uniunea Europeană. Experții în planificare energetică au făcut această propunere, în încercarea de a găsi soluții pentru reducerea emisiilor de carbon. Specialiștii în energie susțin însă că măsura are ca scop, de fapt, reducerea dependenței de gazul rusesc.

