CEDO
Fostul procuror șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, a făcut o plângere la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) în luna decembrie 2018, prin care sesizează că i-au fost încălcate mai multe drepturi atunci când a fost revocată din funcție, a confirmat Parchetul General, pentru Stirile TVR.
CEDO condamnă România la plata a peste 300 de mii de euro unor victime şi urmaşi ai victimelor Revoluţiei din 1989
Curtea Europeană a Drepturilor Omului a condamnat România la plata a 345.000 de euro ca despăgubiri unor victime şi urmaşi ai victimelor Revoluţiei din 1989, din cauza întârzierii anchetei în aceste cazuri, transmite News.ro.
România a pierdut definitiv la CEDO procesul privind închisorile secrete CIA
România a pierdut definitiv la CEDO procesul privind închisorile secrete CIA. Potrivit AFP, astăzi judecătorii europeni au respins apelurile formulate de țara noastră și Lituania.
Curtea Europeană a Drepturilor Omului condamnă România şi Lituania în cazul presupuselor centre de detenţie secrete ale CIA
CEDO a condamnat România şi Lituania în cazul presupuselor centre de detenţie secrete ale CIA. În cazul ţării noastre, instanţa s-a pronunţat pe marginea plângerii depuse de un cetăţean saudit, închis pentru terorism la Guantanamo. Până acum, oficialii români nu au admis existenţa unei închisori secrete pe teritoriul ţării. Guvernul nu a comentat decizia CEDO. Procurorul general a declarat că au fost audiate mai multe persoane cu funcţii importante în stat la momentul producerii faptelor.
Lazăr, despre legea prin care au fost eliberați deținuți: Se confirmă încă o dată nevoia unui studiu de impact
Eliberarea sute de deținuți din penitenciare a fost criticată de procurorul general. Augustin Lazăr a subliniat ca legea avea nevoie de un studiu de impact pentru a ști câți oameni urmau să plece din penitenciare.
Ministrul Justiției a avut discuții cu directorii de penitenciare. Tudorel Toader: Joi au fost eliberați 529 de deținuți
529 de deţinuţi au fost eliberaţi joi seară din penitenciare. A intrat în vigoare legea potrivit căreia deţinuţilor li se scad 6 zile din pedeapsa pentru fiecare 30 de zile petrecute în condiţii proaste după gratii. Alţii peste 3000 de deţinuţi se pregătesc să iasă în săptămânile următoare. Şi nu e tot! Foştii deţinuţi, care au procese la CEDO, ar putea primi chiar bani ca o compensaţie pentru fiecare zi petrecută în penitenciar în condiţii proaste.
România, condamnată la CEDO pentru că nu a apărat un copil de tatăl violent
România pierde din nou la CEDO. De aceasta data este vorba despre cazul unui copil pe care statul nu l-a apărat în fața unui tată violent. Invitată la Ora de ştiri, Nicoleta Popescu, avocat la APADOR-CH, cea care a făcut plângerea la CEDO, a oferit mai multe detalii despre acest caz tulburător.
Un român câștigă la CEDO, după ce a fost concediat din cauza mesajelor personale. Curtea a decis că angajatorii nu pot monitoriza discuțiile
Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a dat dreptate marți unui salariat român care fusese concediat în anul 2007 după ce a fost monitorizat folosind internetul în scopuri personale la serviciu.
Noi măsuri propuse pentru îmbunătățirea condițiilor în penitenciare. Ministrul Justiției anunță construirea a două noi instituții
Ministerul Justiției își propune să construiască două noi penitenciare, să adauge pavilioane noi altora deja existente și să modernizeze altele - acestea sunt măsurile în domeniul închisorilor propuse de ministrul Justiției, Tudorel Toader, la ședința de guvern de astăzi.

