Preşedintele CEDO, în vizită în România. A avut discuții cu procurorul general, cu reprezentanții CSM şi cu procurori şefi ai parchetelor de pe lângă curţile de apel

Preşedintele Curţii Europene a Drepturilor Omului, Guido Raimondi, a făcut joi o vizită în România. S-a întâlnit la sediul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie cu procurorul general, cu conducerea CSM, cu procurori şefi ai parchetelor de pe lângă curţile de apel, dar şi cu procurori din cadrul Parchetului General.

CEDO va trata cu prioritate dosarul Kovesi vs Guvernul României

Deja CEDO a transmis un termen Executivului de la Bucureşti pentru a ajunge la o înțelegere amiabilă cu... reclamanta. Fosta şefă a DNA s-a adresat Curţii Europene a Drepturilor Omului pentru modul în care a fost revocată din funcţie.

Ultima Oră

Cele mai citite