Salvatorii îi caută cu drone pe cei dispăruți în Alpii italieni. Numărul morților a ajuns la nouă, alte trei persoane sunt dispărute

Numărul victimelor din munții Dolomiți a ajuns la 9. Astăzi au mai fost găsite trupurile a două persoane, iar alte 3 sunt în continuare dispărute. Căutările continuă cu dificultate din cauza vremii. Rudele victimelor cred că tragedia putea fi evitată. În plus, nemulțumiți, oamenii cer explicații despre felul în care se desfășoară căutările.

UPDATE Maramureş: Un bărbat ucrainean din grupul rătăcit pe munte, găsit de echipele de salvare şi poliţia de frontieră. Alți doi bărbați au fost găsiți marți noapte. Unul e decedat, iar fiul acestuia se află în stare gravă

Doi refugiaţi ucraineni, care au încercat să treacă frontiera în România, au fost găsiţi în Munţii Maramureşului, pe teritoriul Ucrainei. Unul dintre ei a decedat, iar altul este în stare gravă. Ei făceau parte dintr-un grup mai mare care voia să treacă granița. Salvatorii ucraineni au cerut sprijin salvamontiştilor români. Zona în care au fost localizați e greu accesibilă, cu zăpadă de peste 2 metri. Un elicopter SMURD survolează perimetrul.

Evadatul din Penitenicarul Găești, căutat de 24 de ore

Este alertă în județul Dâmbovița după ce un deținut a evadat de la Penitenciarul Găeşti. Bărbatul execută pedeapsa în regim deschis și a fugit de la firma la care lucra în afara pușcăriei. Oamenii legii au făcut filtre în tot județul și au răspândit în presă fotografia bărbatului care acum este căutat în toată țara.

Un pescador a fost dat dispărut în largul Mării Negre. Trei membri au echipajului au fost găsiți morți în zona Gura Portiței

Un pescador cu 5 oameni la bord a dispărut în Marea Neagra dimineața și nici până cum nu i s-a dat de urma. Trei dintre membrii echipajului au fost găsiți, dar fără viață. Trupurile le-au fost aduse de valuri la mal, la Gura Portiţei. Deocamdată, nu se știe nici ce a putut provoca tragedia. O posibilă explicație e supraîncărcarea cu rapană ori o gaură de apă.

Lecție de supraviețuire: Un tânăr rătăcit în Munții Bucegi și-a săpat adăpost în zăpadă și a supraviețuit o noapte pe munte

Cursurile de alpinism și supraviețuire l-au ajutat pe un tânăr de 19 ani din București să supraviețuiască unei experiențe care l-ar fi putut costa viața. Acesta s-a rătăcit aseară în Valea Ţapului din Munții Bucegi iI a fost nevoit să își petreacă noaptea pe munte. Și-a săpat un adăpost în zăpadă și s-a învelit cu folia de aluminiu. Iar dimineață a reușit să coboare singur, până într-o poiană, unde s-a întâlnit cu salvamontiștii care îl căutau de seara trecută.

Ultima Oră

Cele mai citite