Catedrala Mitropolitană din Timişoara
Zi de sărbătoare pentru bănăţeni. Mii de credincioşi au participat aseară la slujba specială de la Catedrala Mitropolitană în cinstea Sfântului Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului. Slujba a fost oficiată de peste o sută de preoţi, călugari şi măicuţe.
Nicolae, nepotul Regelui Mihai a participat la Sfânta Liturghie, la Catedrala Mitropolitană din Timișoara
Vizită importantă la Catedrala Mitropolitană din Timișoara. Nicolae, nepotul Regelui Mihai a participat la Sfânta Liturghie oficiată de Mitropolitul Banatului.
Catedrala Mitropolitană din Timișoara, ctitorită de Regele Mihai
Un loc de reculegere în memoria Regelui Mihai a fost amenajat și la Catedrala Mitropolitană din Timişoara. Lăcaşul de cult a fost sfinţit acum 71 de ani în prezenţa Majestăţii Sale. Despre legătura Regelui Mihai cu Timişoara ne vorbeşte Ana Maria Chevereşan.

